ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Česká psychoterapeutická společnost

České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

VZTAHOVÁ OBSEDANTNĚ-KOMPULZIVNÍ PORUCHA (prof. MUDr. Ján Pavlov Praško, CSc.)

Pořadatel: Česká psychoterapeutická společnost ČLS JEP

Termín konání: 14. května 2024 online (link bude účastníkům zaslán nejpozději den předem)

Čas konání: 17:00 až 20:00 

Kód akce: 2524025
-------------------------------------

Bude následovat: 

8. 10. 2024 NOVÉ DROGY JAKO PSYCHOTERAPEUTICKÝ PROBLÉM (doc. MUDr. PhDr. Kamil Kalina, CSc.), VS: 2524076

19. 11. 2024 ZACHÁZENÍ S MOCÍ V PSYCHOTERAPII (PhDr. Magdalena Frouzová), VS: 2524077

Platba předem: pro členy ČPtS 300,- Kč na č.ú. ČLS JEP: 500617613/0300, VS: 2524025, do poznámky napište své jméno (cena pro nečleny 500,- Kč)

Přihlášky na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (titul, jméno, příjmení, email, evidenční číslo člena ČLK, u členů AKP datum narození v případě zájmu zveřejnění na certifikátu)

Kód akce: 2524025

Přednášející a odborný garant: prof. MUDr. Ján Pavlov Praško, CSc.

Pracoviště: Klinika psychiatrie FN Olomouc

Anotace:

Úvod: 

Vztahová obsedantně kompulzivní porucha (V-OCD) se projevuje nutkavou kontrolou vztahu. Jedinci s OCD se snaží kontrolovat, neutralizovat nebo zabránit výskytu obsesí týkajících se vztahu pomocí kompulzivního kontrolování. Kompulze zvyšují nebo udržují četnost obsesí. Léčbou volby je KBT.

Hlavní část sdělení:

V-OCD se projevuje znepokojujícími obsesemi o správnosti vztahu nebo vhodnosti partnera (např. není dostatečně chytrý, morální nebo dobře vypadající). Obsese se mohou týkat kontroly partnera i kontroly sebe ve vztahu. Jedinci V-OCD používají ke snížení tenze spojené s obsesemi mentální nebo behaviorální kompulze. Snaží se získat od druhých ujištění, že vztah je dobrý, testují nebo kontrolují partnera, sledují chyby, vyhledávají informace, jak poznat dobrý vztah. Kontrolující chování zvyšuje pozornost k obsesím, posiluje jejich důležitost a intenzitu. Obsese vyrůstají na základě maladaptivních přesvědčení (např. že vztah, kterým si nejsem absolutně jistý, povede k extrémní katastrofě). Snaha o kontrolu se projevuje také v terapeutickém vztahu. Přenosové a protipřenosové zpracování může u pacienta i u terapeuta vyvolávat napětí a bezmoc.

Webinář se zaměřuje na popis vztahové OCD, základní KBT strategie, ukázky přenosových a protipřenosových jevů v chování a zvládání typických situací v terapeutickém sezení.

Závěr:

Vztahová OCD je málo rozpoznávanou formou OCD, která významně ovlivňuje vztahy pacienta i jeho blízkých a která zasluhuje systematickou psychoterapii.

 

Vzdělávací akce je pořádaná dle Stavovského předpisu ČLK č. 16. Má charakter postgraduálního vzdělávání a je garantována ČLS JEP ve spolupráci s ČLK jako akce kontinuálního vzdělávání.