Rodinné terapie
Sekce rodinné terapie
Obor rodinné terapie se v rámci ČLS rozvíjí letos právě 30 let – a stejně dlouho trvá nepřerušená odborná aktivita rodinných terapeutů. Mají za sebou uspořádání pěti celostátních symposií, spoluorganizaci světového kongresu rodinné terapie v roce 1987, pořádání odborných programů 4x ročně a další formy vzdělávání.Všechny tyto akce byly mnoho let spojené především se jmény dvou dětských psychiatrů, MUDr. Petra Boše a MUDr. Jana Špitze. Oba dokázali oslovit zájemce a tvořit evropskou úroveň oboru už v době, kdy jen získání odborné literatury vyžadovalo detektivní schopnosti. Společně zahájili první program vzdělávání v systemické rodinné terapii v Česku. Petr Boš vybudoval během let bohatou odbornou knihovnu, která je v současné době součástí fondů Lékařské knihovny.
Za zmínku stojí, že v roce 1977 začal Petr Boš vydávat časopis rodinných terapeutů, Kontext. Mnoho let mělo vydávání vpravdě konspirativní povahu, vycházel však celkem 25 let. V 90. letech minulého století se stal šéfredaktorem Kontextu Mirek Vyhnálek a dal časopisu novou elegantní podobu, několik pěkných posledních čísel ve formě ročenek připravil Jiří Kubička. Starší ročníky lze získat na CD díky Vladislavu Chválovi.
Organizační podoba společenství rodinných terapeutů se proměňovala v čase, vznikla v rámci psychiatrické společnosti jako pracovní skupina pro rodinnou terapii, pak působila sekce rodinné terapie při této společnosti, několik let existovala Společnost pro psychoterapii a rodinnou terapii, dnes opět sekce rodinné terapie ČPS. Trochu to připomíná vtip o muži, který žil během života v pěti zemích, aniž by se hnul z jedné vsi.
V posledních letech pořádá sekce rodinné terapie dvakrát ročně – na jaře a na podzim- celodenní odborný program v Lékařském domě Den rodinné terapie ve spolupráci se SOFT.
Členy výboru jsou MUDr. Lea Brodová (předsedkyně), PhDr. Šárka Gjuričová, PhDr. Olga Hinková (tajemnice), Mgr. Jiří Kubička, PhDr. Zdeněk Rieger a MUDr. David Skorunka
připravila Šárka Gjuričová
Za obsah této stránky odpovídá výbor sekce rodinné terapie
Balintovská sekce
Balintovská sekce
Informace pro vedoucí balintovských skupin:
Nejbližší setkání vedoucích balintovských skupin se uskuteční v úterý 11. června 2019 od 16,30 do 18,30 hod.
Informace pro zájemce o balintovskou skupinu:
Balintovská sekce České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP (www.psychoterapeuti.cz) navazuje na dlouholetou (v posledních letech přerušenou) tradici pořádání kontinuálních balintovských skupin určených pro lékaře, psychology a další pracovníky pomáhajících profesí.
Balintovské skupiny jsou zaměřeny na vztah lékař-pacient a vliv tohoto vztahu na profesionální působení poskytovatele na straně jedné a na příznaky, obtíže a nesnáze pacienta či klienta na straně druhé. Nejsou ani skupinami kasuistickými ani skupinami terapeutickými, jsou erudovaně vedenou diskusí o konkrétním vztahu v tzv. pomáhající profesi.
Pomáhají profesionalitu vztahu kultivovat, působí podpůrně, jsou nepochybnou součástí prevence syndromu vyhoření u profesionálů. Balintovská sekce zažádá o zařazení skupin do systémů celoživotního a kontinuálního vzdělávání lékařů a klinických psychologů.
Sekce plánuje první skupinu otevřít od září 2019, kromě prázdnin se bude konat každé druhé úterý v měsíci od 16,30 do 20,00 (dva bloky po 90 minutách s přestávkou).
Cena je 350 Kč za jeden blok, tedy 3500,- Kč za prvních 5 měsíců konání („semestr“).
Skupinu povede jedna k akreditovaných (ve shodě s podmínkami International Balint Federation) vedoucích balintovských skupin, klinická psycholožka a psychoterapeutka PhDr. Alena Paloušová.
Skupina se bude konat v Praze 1, v ordinaci Dr. Paloušové na Malostranském náměstí.
Seznam předběžných zájemců Dr. Paloušová začne vytvářet po zveřejnění této informace, zájem můžete projevit obratem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Praha, leden 2019
PhDr. Karel Koblic, vedoucí balintovské sekce ČPtS ČLS JEP
Možnosti, jak se účastnit balintovských skupin vedených kvalifikovanými lektory:
- a) příhlásit se na jednu z existujících možností prostřednictvím vedoucích balintovských skupin
- b) vytvořit skupinu zájemců (i např. regionálně) a oslovit některého z akreditovaných vedoucích balintovských skupin
- c) příp. kontaktovat Psychoterapeutické středisko, Břehová 3, 110 00 Praha 1, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. – ale připravit se na to, že více možností než a) či b) zřejmě nebude.
- d) Psychosomatická klinika Praha pořádá pravidelné Bálintovské skupiny pro praktické lékaře a lékaře specialisty. Bližší informace na psychosomatika.cz
léto 2017
Kriteria akreditace vedoucího balintovské skupiny v České republice z roku 1999:
- VŠ vzdělání:
- a) kvalifikace psychoterapeuta ve zdravotnictví (osvědčení IPVZ o systematické psychoterapii) - s výhodou je zkušenost v dynamické individuální i skupinové psychoterapii.
- b) pro jiné profese mimo zdravotnictví, soustavně užívající psychoterapii - úplné vzdělání v psychoterapii s podmínkou zkušenosti individuální i skupinové a znalostmi z psychopatologie a skupinové dynamiky.
- Od ukončení vzdělání v psychoterapii nejméně 3 roky praxe s pacienty (či klienty), aktuální praxe v psychoterapii či její soustavné aplikaci.
- Min. 80 balintovských skupin (á 90 min.) vedených akreditovaným vedoucím (výhodou je kontinuální skupina). Pro jiné profese (A.b) min. 100 balintovských skupin. Nezapočítávají se balintovské skupiny jako součást vzdělávání v psychoterapii.
- Být vedoucím balintovské skupiny doporučen k vedení balintovské skupiny (doporučí tehdy, je-li kandidát schopen naslouchat, dokáže se soustředit na vztah a nikoli na expertní diagnostickou či terapeutickou pozici atd.).
- Vést min. 20 (pro jiné profese - A.b. - min. 30) balintovských skupin pod supervizí nejméně 2 akreditovaných vedoucích (s výhodou je větší počet supervizí u 3 vedoucích), kteří musí kandidáta shodně doporučit. (Kromě kritérií viz D jde m.j. o vytváření bezpečného prostředí a svobodné atmosféry, v níž se všichni spíše učí než že by vedoucí vyučoval.)
- Vše doložit akreditačnímu výboru balintovské sekce České psychoterapeutické společnosti České lékařské společnosti JEP (tvořenému vedoucími balintovských skupin), který kandidáta pozve na interview, příp. kandidát vede skupinu na semináři vedoucích balintovských skupin. Akreditační výbor buď akredituje, odmítne a nebo doporučí další vzdělávání.
- Podmínkou setrvání v seznamu akreditovaných vedoucích balintovských skupin je průběžná praxe s pacienty (či soustavné využívání psychoterapie v praxi) a vedení balintovských skupin, oboje s přestávkami ne delšími než 3 roky (vedení balintovských skupin možno nahradit účastí na semináři vedoucích balintovských skupin).
Praha, leden 2010
PhDr. Karel Koblic, vedoucí balintovské sekce ČPS ČLS JEP
Aktuální úplný seznam akreditovaných vedoucích balintovských skupin:
(bez titulů, s označením mimopražských)
V lednu 2008 jsme se na společném setkání shodli na rozdělení seznamu na dvě části:
- vedoucí balintovských skupin, kteří průběžně splňují stanovená kriteria:
- Jiří Heller - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Romana Hronová - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Karel Koblic - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Alena Koblicová - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Jan Kredba -Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Helena Kuželková - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Alena Paloušová - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Vlastimil Sojka (Havlíčkův Brod) – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 602129517
- Ludmila Trapková
- Zuzana Vlačihová
- vedoucí balintovských skupin, kteří v minulosti splnili kvalifikační kriteria pro vedení balintovských skupin, ale v posledních letech o svých aktivitách neinformují a neúčastní se seminářů vedoucích balintovských skupin:
- Václav Buriánek
- Ivana Bartošíková
- Jaroslava Goldová
- Lenka Kalousová
- Darja Kocábová
- Jan Kožnar
- Valerie Pellarová (Hradec Králové)
- Jiří Růžička
Zemřeli vedoucí balintovských skupin Olga Bejstová, Zdeněk Eis, Jaroslav Skála a Antonín Šimek.
léto 2017
Hypnózy
Hypnózy
Předseda:
Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl, CSc.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Psychiatrická léčebna 767 40 Kroměříž
Vědecký sekretář:
PhDr. Marie Pečená
Ordinace klinické psychologie
Tererova 1355
149 00 Praha 4 Opatov
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , mobil 608 525 935
Členové výboru sekce:
MUDr. Ivona Hájková (Litoměřice), prof. PhDr. Mojmír Svoboda, CSc. (Brno), MUDr. Jaroslav Kašparů (Pelhřimov), PhDr. Miroslav Vyhnálek, CSc. (Praha)
Sekce pro hypnózu České psychoterapeutické společnosti spolupracuje těsně se sekcí pro hypnózu Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Ve spolupráci s ní organizuje každoročně týdenní kurzy hypnózy pro lékaře a klinické (příp. poradenské) psychology v Psychiatrické nemocnici Kroměříž. Obvykle probíhají dva roky po sobě kurzy úvodní a v dalším roce následuje pro jejich absolventy kurz pokračovací.
V roce 2014 je plánován pro lékaře a klinické psychology 31. úvodní kurz od 29. září do 3. října v Psychiatrické nemocnici Kroměříž. Zájemci (s uvedením titulu a zaměstnání) se mohou předběžně hlásit na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Podrobné informace s formulářem závazné přihlášky jim budou zaslány v květnu.
Informace o absolventech kurzů hypnózy, kteří mohou poskytovat hypnoterapii v rámci ambulantní praxe, zajišťuje PhDr. Pavel Humpolíček, PhD. na webových stránkách www.hump.cz/Hypnoterapeute/
Na práci sekce navazuje monografie S. Kratochvíla „Klinická hypnóza“ (3. vydání, Grada 2009).